.
Субота, 22.07.2017, 02:44 Вітаю Вас Гость | RSS Головна | Реєстрація | Вхід
Підзамочок замок
Підзамочок вул. Тернопільська
Підзамочок біля Стрипи
Підзамочок замок
Стрипа
Підзамочок замок взимку
Підзамочок старий
ФОРУМ
[ Головна ] [ Нові повідомлення · Учасники · Правила форуму · Пошук · RSS ]
Сторінка 1 з 221232122»
Модератор форуму: Tolja 
Форум » Все про село » Історико-краєзнавчі факти і знахідки форумчан. » Воєнні дії на Тернопільщині.
Воєнні дії на Тернопільщині.
AdminДата: Неділя, 30.09.2012, 09:45 | Сообщение # 1
Генерал-майор
Награды: 6
Статус: Offline
Через розширення географії опису воєнних дій розширюється і форум.

Your success depends on you! ​

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 2
Генерал-полковник
Награды: 5
Quote (киви)
Можливо дід і їхав до Станіслава, до Львова неміг ніяк! тому що до Львова можна було доїхати тільки з Підгаєць

От тобі і маєш! А Джурин- Бучач- Монастириська- Нижнів- Клубівці- Хриплин- Станіславів- Галич –Ходорів- Львів?
Підгайці- Потутори- Львів- зовсім інша лінія.
Quote (киви)
і то тільки при наявності аусвайсу

Документ називався інакше. І у діда він був- з серпня 41- з фото, відбитками пальців і особистими даними. Як і у кожного жителя Кошилівського куща(крім неповнолітніх, військовополонених і нелегалів).
Quote (киви)
Від Монастириськ до Підгаєць колії не було взагалі

Так, не існувало ніколи.
Quote (киви)
А от на рахунок перескочив..... потрібно уважніше читати

Рік-17вересня 1940
9місяців-17червня 1941
18 днів- 5 липня 1941
Читав уважно. З 17.09.39 по 5.07.41 крім бронепоїзда, приштопаного до 87ВАП 16ЗАД в Підзамочку, районі, області, Галичині не було вартого ВАШОЇ уваги
Quote (киви)
Я не збираюсь нічого нікому доказувати тим більше сперечатися.

Воля ВАША.

Додано (19.09.2012, 23:38)
---------------------------------------------

Quote (киви)
в архівах даних немає був чи небув розрушений міст і до якого стану

Міст у 41- не був.
Доблесні сапери за першим наказом підірвали склад вибухових матеріалів і зразу ж згадали, що є ще другий наказ- знищувати всі споруди лінії Хриплін- Клубівці- Нижнів- Монастириська- Бучач- Чортків- Вигнанка- Копичинці- Гусятин- Ярмолинці. Знайшли 17 вагонів авіабомб. Спробували, зраділи, і все крупне від Хриплина до Гусятина рвали цими вагонами .
Тупо і неграмотно. Оскільки ешелон групи підривників ішов разом з БЕПО77(бронепоїзд 77 полку 10 дивізії НКВС), то підривники і бронепоїзд перетягували одіяло- хто зробив.
Вагон загнали в тунель і підірвали. Тунель спрацював, як гармата. Ударна хвиля повиносила вікна у Бучачі(назад) і знесла з рейок дві платформи з запасом рейок і шпал і одну бронеплощадку(це броньований вагон з двома гарматними баштами- 100мм і 75мм). Тунель був пошкоджений частково- німцям прийшлося замурувати провал над вагоном.
А лінію Делятин-Коломия- Заліщики- Білобожниця рвали специ. Заліщицький залізничний міст так і не був відновлений аж до жовтня 45.
А в липні 44 група німецьких спеців підірвала Бучацький тунель- обидва портали і власне тунель. В 50-і його будували заново.
Чи був зруйнований міст, чи його ферми забрали на відновлення Підгаєцької чи Чортківської ліній- не знаю.
Quote (киви)
бійці відбивали німецький натиск

Німецького натиску не було - єгері з 101ГПД не рвалися за посмертними нагородами. Маневрені роз’їзди спостерігали за панічним відступом 192СД 12А. Часом провокували перестрілки між дезорганізованими частинами 192СД та 44ГСД, яка відступала південніше.

Додано (19.09.2012, 23:39)

Quote (киви)
Гала-Скомороха

Перекручування ніка- неповага( можна і сильніше) до його власника. Так прийнято на переважній більшості форумів, в яких я беру участь.
А на ВАШОМУ?
Quote (киви)
Якщо вірити спогадам діда

Не віриТЕ- перевірТЕ.
І про дату відновлення руху по ВАШІЙ лінії.
І про те, як добиралися з Бучача до Львова.
І про те, чи у всіх були посвідчення особи.
Quote (киви)
забор(який в той час був забор невідомо)

Огорожа, паркан, живопліт, мур, стіна - ЗАБОРів у Галицькому Поділлі не було і нема. Дуже надіюся- і НЕ БУДЕ.
Quote (киви)
Правильно робиш

РОБИТЕ.
Я з ВАМИ кози не пас.
Тикайте в своєму колі.

Quote (киви)
радуйся ... розводь... питай... тобі ...звертай

радуйТЕСЯ,
розводьТЕ,
питайТЕ.
ВАМ,
звертайТЕ
Quote (киви)
звертай увагу на граматику , правопис і тому подібне.

Взаємно

Я як умів, пояснив- чому я зайшов на форум, чому взявся за тему.
Якщо у ВАС нема інших аргументів- жаль.

Додано (21.09.2012, 00:24)

Quote (Admin)
Шановні історики, якщо ви маєте доступ до воєнних архівів, то розкажіть нам щось цікаве про Підзамочок, Підлісся та Звенигород. Чи ці села не згадуються в архівах?

Є єдиний архів, де зберігається вся зібрана(бо є ще і незібрана- час від часу вибухають скандали такого типу- ГСВГ, виведена з Німеччини ще за Горбачова так і не здала архіви майже всіх своїх частин і з’єднань. Пошуківці виявили їх випадково у 2006р у закинутому складі однієї з розформованих в/ч Підмосков’я) інформація.
Це ЦАМО РФ- центральний архів міністерства оборони Російської Федерації.
Частина цього архіву, а саме інформація про безповоротні втрати- оцифрована і доступна в НЕТі.
Це ОБД «Меморіал».
Частина цього архіву- нагороди і деякі зведення, рапорти, накази- оцифровується поступово і доступна в НЕТі.
Це «Подвиг народа».
У Тернополі у бувшому архіві ОК КПУ(тепер частина фонду ДАТО) можна було при наявності відповідного дозволу відповідних органів зробити виписки з передруків ЦАМО(відповідно оброблених) і після перевірки відповідною особою обнародувати зміст виписок.
У інших архівах інформація про цей період може бути тільки випадково, по недогляду.

Інформація про воєнні дії на території півдня Тернопілля за 44 рік, судячи з темпів, буде оцифрована десь років за ....цять.
В 60-і роки з грифом «ДСП» було видано деякі оперативні документи фронтів, армій і дивізій за 1941рік. З них можна дещо дізнатися. Але вказані Вами села мені там не траплялися. Бучач- згадується.

Мої знайомі, які можуть собі дозволити поїздку в Подольськ(росіяни), накопали деякі документи, що стосуються Монастириськ, Бучача, Товстого, Заліщик, Борщова, але Ваші місця теж не попадалися.

Додано (21.09.2012, 00:25)
Дещо можна знайти в НЕТі- німецькі, радянські спогади і мемуари військових.
Німці описали контрудар двох есесівських танкових дивізій від Підгаєць-Бучача на Тернопіль і Джурин.
Радянські ветерани і «вітірани» в основному писали в радянські часи, і таке марення, що диву дивуєшся.

Дещо можна знайти.
Але-якщо шукати.

Фото, яке я попросив повторити, з фронтового альбома німецького солдата- в останні 2-3 роки ці альбоми продаються на НЕТ-аукціонах.
Часом ці фото – єдина інформація про якийсь факт.

І останнє.
Я не історик. Навіть не гуманітарій. Це моє хоббі, якому я віддаю весь свій вільний час.

Додано (21.09.2012, 00:27)

Quote (киви)
Ось ГАЛЛ-СКОМОРОХ грозився підготуватись і розповісти істинну картину цих подій.

Ви неуважні-
Quote (ГАЛЛ-СКОМОРОХ)
своє бачення фактів, подій і їхнього взаємозв'язку.

кивиДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 3
"Cпецкор із зони АТО"
Генерал-лейтенант
Награды: 7
Quote (ГАЛЛ-СКОМОРОХ)
От тобі і маєш! А Джурин- Бучач- Монастириська- Нижнів- Клубівці- Хриплин- Станіславів- Галич –Ходорів- Львів?

Було таке сполучення, Але влітку 1941 міст на Дністрі у Нижневі було підірвано! а тому сполучення Бучач -Станіслав не існувало.Колія в роки війни була розібрана місцевими мешканцями, і рейки напевно до цього часу служать як перекриття у їхніх пивницях. Німці не відбудовували місто тому ,що ця дільниця колії їм була не зручна, в основному їх влаштовували маршрути Львів -Здолбунів-Козятин-Київ і Львів-Тернопіль-Проскурів і далі на південь.

кто проповедь прочесть желает людям -тот спать не должен слаще чем они

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 4
Генерал-полковник
Що ж відбувалося у цей період- 1РІК 9МІСЯЦІВ 18ДНІВ після 17 вересня 1939?
20 вересня 1939- у Західну Україну направлено 729 оперативних робітників НКВС.
Вони будуть забезпечувати соціалістичну законність на території, «взятій під захист»

29 вересня 1939- командуючий Українським фронтом С.К.Тимошенко своїм наказом і зверненням до народу Західної України уповноважує політвідділи РСЧА керувати створенням органів влади та управління.
Для цих органів ЦК КП(б)У направляє 240, ЦК КСМУ- 142, ПУ УФ- 80 осіб.
Саме так- командуючий фронтом. Не тимчасовий уряд, не установчі збори.

1 жовтня 1939- постанова ЦК ВКП(б) «Про створення первинних партійних організацій та оголошення прийому в партію...»
Ще невідомо, що буде, а партія- вже є.

6 жовтня 1939 військова рада УФ встановлює день виборів до Народних Зборів Західної України- 22 жовтня і день самих Зборів- 26 жовтня.
Для підготовки і проведення виборів і Зборів в Західну Україну направляється близько 10 тис агітаторів та членів виборчих комісій (з них коло 2,5 тис комуністів і 1тис комсомольців).
Результат і виборів і зборів вже визначено

1 листопада 1939- закон ВР СРСР «Про включення Західної України до складу СРСР...)

6 листопада 1939 - наказ НКВС- «Про організацію органів НКВС, територіальної і залізничної міліції...»
В НКВС передбачено управління державної безпеки(пізніше- НКДБ)
Для роботи в них направлено-
726 оперативників НКВС, ще у вересні.
400 випускників учалищ НКВС
100 кадрових працівників наркоматів НКВС союзних республік.
250 офіцерів ОВ КОВО
150 випускників оперативних шкіл

4 грудня 1939 - Указ ПВР СРСР «Про організацію областей...»
6 областей, 202 райони, 88тис кв.км., 8 млн жителів.

25 грудня 1939- організація в’язниць( 19 + ще дві- у липні 40)(Без Буковини і Бесарабії).
Польща обходилася 11.

Додано (21.09.2012, 22:33)
5 лютого 1940 наказ по НКВС про паспортизацію всього населення(видано 1,5 млн паспортів)

14 квітня 1940- передача метричних функцій органам ЗАГС і вилучення церковних метричних книг.
Результат- при видачі чергового нового паспорта моїй тещі виявилося, що всі попередні паспорти- фікція, бо ніде немає запису про її народження.

13 травня 1940- організація відділів боротьби з бандитизмом в управліннях міліції і управліннях безпеки.
Раз є відділ- за бандитами затримки не буде, знайдуть!

17 липня 1940- збільшення штату слідчих відділів вдвічі.
Аналогічно- кількість осіб під слідством зросте вдвічі.

Грудень 1941- українізація(вірніше русифікація) назв географічних об’єктів.
Правда, в цілому цей указ було виконано в основному в 1947, а повністю аж у 60-ті роки, коли щезли назви залізничних станцій Езержани і Тлусте.
А доблесні історики Росії і України плюють на нього і зараз, ліплячи назви сіл і міст з австрійських,польських, німецьких та радянських довоєнних карт.

3 лютого 41- розділення НКВС на НКВС і НКДБ
З однієї машини репресій стало дві, правда, ненадовго- до липня 1941.

Додано (21.09.2012, 22:34)
Яку ціну заплатила за це Західна Україна?

«Кредит «захисту»» виплачувався так-
1939-вересень
Солдати і офіцери ВП
Поліція і жандармерія.
Від 10 до 12 тис офіцерів і підофіцерів і від 180 до 250 тис солдатів(це по всій Західній Україні і Західній Білорусії).
Коли вони з інтернованих стали військовополоненими і чому- не вияснено досі.
Як і долю більшості офіцерів ВП, поліцейських і жандармів, близько третини рядових.
Серед них- близько 15%- українці, білоруси, литовці.

1939-грудень
Урядовці
Фабриканти, банкіри
Поміщики, куркулі
Священники
Члени і керівники контрреволюційних та антирадянських партій.
Буржуазні націоналісти.
У всіх категоріях національність та віросповідання до уваги не бралися

1940-лютий
Осадники і лісники - від 150 до 208тис.
Біженці – від 35 до 76тис.
Безробітні- 15-26тис.
Переселенці, яких не прийняла Німеччина- 8тис.

1940-червень- члени сімей репресованих у 39- 1 половині 1940, якщо не були депортовані раніше.

1941-червень- кваліфіковані робітники(зокрема залізничники), заможні селяни, інтелігенція.

«Загальна сума» «кредиту»-
Від грудня 1939 до листопада 1940- депортовано, ув’язнено, знищено, вбито до 1,2 млн жителів Західної України і Західної Білорусії.
О.Довженко «Сталінське примусове возз’єднання коштувало українцям Галичини кожного десятого- ув’язненого, розстріляного, депортованого».

Додано (21.09.2012, 22:35)
І- «фінальний акорд» «возз’єднання»-
ДВАДЦЯТЬ ТРИ ТИСЯЧІ ЗНИЩЕНИХ В’ЯЗНІВ ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ТЮРЕМ
Початок знищення- десь за два тижні до початку «Великої Вітчизняної»
Це число применшене значно. Реально- його треба збільшити майже вдвічі.

На Галицькому Поділлі це Чортківська тюрма.
Баланс в’язнів –
Чортків(під землею, бетоном, в камерах)-8 сотень.
Заліщики(з вогню у воду)- 4 сотні.
Умань(під бетоном)- 7,5 сотні.
Горький(щезли без сліду)- 4,5 сотні.
ВСЬОГО- 24 СОТНІ

А по звіту на 13.06.41 числиться від 1292 до 1300.
Плюс- близько 4 сотні(інтерполюю по уманському списку)- арештовані офіційно після 13.06.41

Ще СІМ СОТЕНЬ- КАНУЛИ У БЕЗВІСТЬ БЕЗ СЛІДУ

А ще Тернопіль
А ще Бережани
А ще Івано-Франківськ
А ще Коломия

Хто з учасників форуму їздив в Умань на відкриття меморіалу жертвам Чортківського конвою?
Хто хоч би бачив Уманські розстрільні списки?
Хто бачив список Бучацького району?
Обізвіться!

кивиДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 5
"Cпецкор із зони АТО"
Генерал-лейтенант
Quote (ГАЛЛ-СКОМОРОХ)
Хто з учасників форуму їздив в Умань на відкриття меморіалу жертвам Чортківського конвою?
Хто хоч би бачив Уманські розстрільні списки?
Хто бачив список Бучацького району?
Обізвіться!

Як це розуміти як обвинувачення? чи як?.
Я ще раз хочу нагадати тема "ПІДЗАМОЧОК під час ВОВ" а у вас описано про всю Західну Україну!
Напишіть скільки і кого направлено в Бучач, скільки було репресовано жителів Підзамочка.

кивиДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 6
"Cпецкор із зони АТО"
Генерал-лейтенант
Quote (ГАЛЛ-СКОМОРОХ)
А ще Коломия

В цьому документі і про кількість вязнів з Коломиї

Прикрепления: 1362001.jpg(93Kb) · 7862916.jpg(71Kb)

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:46 | Сообщение # 7
Генерал-полковник
Quote (киви)
Як це розуміти як обвинувачення? чи як?.

Ні, це запитання- в кінці кожного речення стоїть відповідний знак.
А запитую тому, що-
Я був в Умані на відкритті.
Я маю Уманські розстрільні списки. І працюю давно над їх обробкою і уточненням. І можу дати їх тому, хто забажає хоч би подивитися і сказати "ого!". Тим більше- тому, хто захоче передивитися їх, вибрати свій район, опрацювати його і, можливо- навпроти прізвища, яке не прив'язане до району, села- вказати місце народження і проживання.
І Бучацький список можу вибрати і дати- для того ж. А можу дати список, затверджений Вашою райрадою.

При одній умові- в моїх словах будуть бачити те, що я в них вклав- бажання уточнити, виправити, повідомити, взнати, а не звинувачення і т. д.

Quote (киви)
Я ще раз хочу нагадати тема "ПІДЗАМОЧОК під час ВОВ" а у вас описано про всю Західну Україну!

А Підзамочок не частина Бучацького р-ну?
А Бучацький р-н- Тернопільщини?
А Тернопільщина- Західної України?

Німецько- польська війна з радянським визволенням як торкнулася Підзамочка? Району?

Бучацький аеродром знаходився між Григоровом, Олешею, Переволокою і Озерянами- фільварецькі поля.
Ви ж його зачіпаєте?
БЕПО77 пройшов від Марковець до Увислої, де безславно закінчив свою службу в НКВС і почав службу у Вермахті.
Він затримався між Підзамочком і Пишківцями тільки завдяки тупості саперів.
Яке відношення він має до Підзамочка?

Я шукаю інформацію про місця, які так чи інакше стосуються мене. В т.ч. і Бучач, Переволоку. І збираю інформацію про свої села, райони, південь Тернопілля, Західну Україну і Україну взагалі.
І не тільки збираю, а і поширюю.
Вам це заважає?
Так і скажіть!

Додано (23.09.2012, 00:07)

Quote (киви)
В цьому документі і про кількість вязнів з Коломиї

Я його маю. Тільки в ньому ні слова про "надлишок", скинутий у Дністер з того ж Заліщицького мосту.
І бунту ОУНівців з Чорткова по дорозі в Умань не було- троє з шести, що врятувалися, встигли залишити свідчення.
І відпущених не було- ні Уманських, ні Коломийських

Додано (23.09.2012, 00:21)

Quote (киви)
Але влітку 1941 міст на Дністрі у Нижневі було підірвано! а тому сполучення Бучач -Станіслав не існувало.

Підсумуємо
Моя версія(для Вас- дзеркально)-
PRO
1. Свідчення мого діда.
2. Свідчення жителя Заліщик, який стверджує, що його батько- провідник вагонів на залізниці добирався на роботу в Кострижівку в 42-43рр пішки через пішохідний перехід, настелений поверх підірваного залізничного моста в Задіщиках. Після закінчення зміни, якщо повезе, міг доїхати від Кострижівки, Тлумача, Коломиї чи Хриплина до Дзвиняча(Далі поїзд не йшов.)попутним поїздом саме через Нижнів, Білобожницю.
3.Свідчення жителів с.Вербка, які стверджують, що поблизу села була могила екіпажу радянського бомбардувальника, який впав після заходу на Нижнівські мости в кінці лютого-на початку березня 1944. Саме МОСТИ- я уточнював- діяли обидва.
4. Чиста логіка карти-
Кошіце(Чехословваччина) – Чоп(Угорщина)-Королево(вихід на Румунію).
З Чопа на Стрий- Долину-Калуш- Станіславів-Хриплин.
З Королево на Яремчу- Надвірну- Хриплин.
Далі- Нижнів-Бучач- Вигнанка- Гусятин- Ярмолинці.
Це стратегічна колія.
Три сателіти Німеччини зав’язані на неї.
5.Підтвердження 4. Угорські військові комендатури діяли всю війну при залізничних станціях Коломия, Чортків і Ярмолинці.
6. Колію розібрали після липня 44- тоді дійсно вона стала непотрібною, оскільки основні удари радянських військ пішли північніше і південніше.
Рейки, шпали, стрілки , ферми мостів пішли на латання львівської і чернівецької колій.

CONTRA
1.Свідчення Вашої бабці.
2. Ваша логічна побудова-«ця дільниця колії їм була не зручна»
3. Ваша інформація-«в роки війни була розібрана місцевими мешканцями»
Зразу відповім- на основі інформації уродженця Гончарівки(Вичулки)
Місцеві мешканці «зразка 41» ще мали «олій в голові, бога в серці і страх у печінці». Виховання. Крім того- для «паростків нового»- кулю чи конопляну краватку можна було заробити і за куди меншу крадіжку чужого.
Метод «всесильного хапка» настав пізніше, коли стало ясно, що з колхозу не проживеш. От тоді почали тягнути щебінь і гнилі шпали з колії, уламки рейок(до метра), металеві деталі від розбитих вагонів і платформ

Думаю, що прибуття двох танкових дивізій СС саме у Підгайці- не є аргументом ні для мене, ні для Вас. З Франції все одно кудою їхати- через Берлін чи через Відень. Та і Підгайці зручніші для початку одночасного удару на Тернопіль і Чортків.

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:47 | Сообщение # 8
Генерал-полковник
Два тижні війни на півдні Тернопільщини.
Я не професійний історик(ПІ), тому можу дозволити собі висловлювання та твердження без посилань на всемогутні та недоступні архіви. Все одно ПІ(з опорою на залізобетонні папірці) не дадуть відповіді на прості і ясні питання.
Уточнювати, поглиблювати, використовувати в своїх потребах, міняючи тон і стиль- будь ласка!
Критикувати(предметно)- будь ласка!
Тільки не вішати ярлики!

При компоновці повідомлення на тему «22 червня-початок війни» зразу ж використовується ряд штампів Агітпропу-
1. Несподівано.
Брехня-раз- бо безпосередня підготовка до війни почалася принаймі з квітня 41- переміщення військ, озброєнь, амуніції, мобілізація запасних, формування нових з’єднань.
Брехня-два- бо перетворення прикордонних округів у фронти, а внутрішніх-у армії відбулося 19-20 червня.
Брехня-три- бо ряд командирів з’єднань 22 червня почали діяти по планах, які лежали у їхніх сейфах з травня.
2. Віроломно.
Брехня- ввечері 21 червня посол Німеччини вручив Молотову ноту про початок війни.
3. Переважаючими силами.
Брехня- досить порахувати танки, літаки, артсистеми, чисельність військ без викрутасів.
4.Досвідчені проти недосвідчених, відформовані проти невідформованих- досить подивитися стаж німецьких командирів на своїх посадах та наявність мат. засобів з штатною кількістю у німецьких дивізіях.
5.Найновіше озброєння- Маузер98ланг(!), Бергман-18, артсистеми 1915-18рр, танки 30-х років, літаки-2 половини 30-х.

Що мені відомо.
21 червня.
Від Самбора до Хотина за плечима прикордонників стояла 12 армія ген-майора Понєдєліна.
В її складі-
13СК- 192СД- Турка, 44ГСД- Болехів, 58ГСД-Коломия.
17СК- 96ГСД-Селятин, 60ГСД- Берегомет, 164СД-Сторожинець.
Далі на схід- більше. Та це вже Хмельниччина, Вінничина.
Перед початком війни майже в кожному райцентрі стояв батальйон або і полк- в казармах ще польських чи австрійських.
Що це за підрозділи і частини- страшна військова таємниця неіснуючої держави, втаємничена РФ і Україною.
Майже на кожному фільварку, в панському маєтку квартирувалися взвод або і рота- чиї? Секретно.
Кому належав взвод, який дислокувався в маєтку князя Сапєги в Більчі-Золотому і чому за 16 днів війни він одержав один-єдиний наказ- «зброю на фіру і шагом марш у полон» від угорського офіцера- теж державна таємниця України, РФ і неіснуючого СРСР.
Який батальйон, якого полку якої дивізії стояв в Заліщиках? Не можу взнати.. А принаймі взвод з цього полку(з мобілізованими жителями Борщівського і Заліщицького районів(теперішніх), вже обмундированими)) разом з півсотнею мобілізованих, які чекали відправки кудись у війська, ліг на Заліщицькому автомості і пішов з ним у Дністер 5 липня 1941-підривники виконали всемогутній НАКАЗ, не дивлячись, що по тілах вбитих і поранених через міст тече колона(юрба? здвиг?) військ 58ГСД та 96ГСД.
Брат мого діда(по мамі) 20 червня виїхав у свій зенітний підрозділ під Тирасполь- він знав,куди, проходив там перепідготовку.
Аж навесні цього року Подольський архів виставив на відкритий доступ інформацію- він помер зимою 41-42 в шталагу Оербке біля Ганновера- як рядовий піхотинець, взятий в полон в Прибалтиці. Але ж він молодший командир-зенітник, і його частина була у Молдавії!

Спроба хронології.
До липня бойових дій на півдні Тернопілля не було. Якісь підрозділи чомусь гналися з Чорткова ліквідовувати якихось міфічних десантників під Городенку, якісь- ловили якихось парашутистів і диверсантів.
Військкомати призивали і кудись відправляли призваних. Після 10 липня, вже на Хмельниччині, згідно наказу в них заберуть обмундирування і відправлять- куди душа бажає. Як міг добратися стрижений в чужій одежі без документів з Деражні у Делятин- через радянську міліцію, патрулі, лінію фронту, німецькі війська, угорські війська- я уявити не можу.
Безперервний потік ешелонів на захід рідшав, натомість все зростав потік на схід- військова техніка і майно, стратегічні запаси, і- барахло( чемодани, стільці, шафи, посуда). Після підриву ешелону з майном 64ІАД у Товстому жителі знаходили перераховане на подвір’ях і городах. Власник будинку в 150 м від колій знайшов набір срібних вилок(11 шт.) у квітнику. 12-ту знайшов його внук при заміні бляхи на даху – її загнало у крокву.

Прикрепления: 2160101.jpg(197Kb)

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:47 | Сообщение # 9
Генерал-полковник
2 липня німецькі війська зайняли Зборів і Тернопіль.
Угорські- Кремінці(біля Яремчі), підійшли до Делятина
12 армія відступає на рубіжМужилів-Надвірна.
13 стрілецький корпус- відступає на рубіж Божиків-Шумляни-Більшівці-Галич.
44(Щорсовська) гірськострілецька дивізія почала відхід через Станіслав- Тисменицю на рубіж Чортків.
146(Богунський) гірськострілецький полк 44ГСД чомусь не зміг повністю переправитися через р.Бистрицю північніше Станіслава.
1погранкомендатура 95(Надвірнянського) погранотряду(не перекладаю- смисл втрачається) передана в підпорядкування 44ГСД.
На залізничній лінії Нижнів-Біла Чортківська (+Заліщики-Біла Чортківська)- Вигнанка(+Іване-Пусте-Вигнанка)- Копичинці- Гусятин- пекло.
Крім десятків(кажу обережно) перевантажених ешелонів з Стрия, Долини, Калуша, Станіслава(ще й Чернівецькі проривалися, хоч мали свою лінію), через Березовицю на Копичинці ринув потік ешелонів з Львова.
Військовий комендант Чортківської станції викидає з вагонів барахло, дрова, щебінь- йому треба евакуювати артполк РГК і найцінніше з безмірних складів . Справився- один з небагатьох нагороджений орденом за евакуацію.
Назустріч їм ще по передвоєнному графіку йшли ешелони з глибини СРСР, хоч всі плани переміщення і розташування військ і амуніції вже були зірвані. Начальники ешелонів вважали за краще лізти в пекло, ніж порушити всесильний НАКАЗ.

3 липня німецькі війська пройшли Шепетівськийукріпрайон(УР) і взяли Полонне. Ввечері німці ввійшли в Галич.
Угорські війська зайняли Делятин.
12А -13СК(в армії більше військ не було)- відступає на рубіж Теребовля-Чортків- Устечко
192СД німецькі війська підганяють на схід, відштовхуючи одночасно на південь- ар’єргарди весь час обстрілюються маневреними роз’їздами 101 і 100 німецьких легкопіхотних(ЛПД) дивізій. Ввечері вона зайняла оборону на рубежі Підгайці- Голгоча- Озеряни- до Бучача.(Точка непорозумінь і перестрілок- Бучач в смузі 44ГСД, мимо йдуть війська 192СД)
44ГСД закінчила переправу через Бистрицю в Станіславі. Через Тисменицю, Нижнів передові частини проходять Бучач. З Бучача дивізія йде двома колонами- на Язловець- Кошилівці- Товсте- Ягольниця і Джурин- Чортків.
Вранці штаб дивізії знаходився в Нижневі, після обіду- в Ріпинцях.
За день і ніч- на ранок 4 липня 44ГСД повинна зайняти рубіж оборони Федорівка-Чортків-Ягольниця.
58ГСД відступала в ідеальних умовах через Обертин-Коломию-Заболотів на рубіж Городенка-Снятин.
79 залізничний батальйон 1 залізничної бригади разом з 77 бронепоїздом дуже оригінально вивели з ладу Хриплінський міст- підірвали вагон з авіабомбами на середині мосту. Так вони діяли аж до Гусятина, де останнім вагоном вивели з ладу Гусятинський міст, не дивлячись на те, що десятки ешелонів були відрізані від Ярмолинець- всесильний НАКАЗ!
Командир бронепоїзда ст. л-т Турганов зумів всі свої промахи і поразки виставити в вигідному світлі- 2 10-см і 2 7,5 гармати, виявляється, прикрили відхід дивізії, в якій два артполки- 48 гармат, не рахуючи полкових. «Знищений» міст німці відновили ще до католицького різдва- «дякуючи» Турганову та халатності 79 ЗБН.

4липня німецькі війська наближаються до Новоград-Волинського УР.
Угорські війська вступили в Коломию і продовжили марш на Городенку-Устечко, і Кіцмань- Заліщики.
12А(13СК) пройшла половину шляху до призначеного рубежа.
192СД вийшла на рубіж Хоростків-Сухостав
44ГСД покинула Бучач. До ночі дійшли до Язлівця-Трибухівець
В Ріпинцях колона 25ГСП була обстріляна польською боївкою(вижила і зберегла зброю з 39) з ліска. Не розбираючись, хто і що, командир полку наказав розстріляти 4 українців, які пасли корів неподалік.
146ГСП частково переправився десь між Галичем і Єзуполем, залишивши все- транспорт, майно і артилерію на західному березі.
58ГСД на рубежі Городенка-Снятин.

Прикрепления: 0582550.jpg(77Kb)

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 09:47 | Сообщение # 10
Генерал-полковник
5липня
Німецька 1 танкова група вийшла на рубіж Новоград-Волинського УРу, прорізавши і перегнавши війська 5 армії ЮЗФ, прорвала Ізяславський УР і досягла Шепетівки.
Угорці зайняли Городенку, вигнали 58ГСД з Снятина, 96ГСД ЮФ з Кіцманя і- заледве не взяли Заліщики.
192СД попала під удар полку «Вестланд» дивізії СС «Вікінг»- вікінгів не задовільняв темп 1 гірськоєгерської дивізії(ГЄД).
Батальйонна група полку «Вестланд» прорвала оборону 192СД, захопила Кут-Товсте. Друга- вийшла під Хоростків. Полк «Германія» безуспішно спробував взяти Сатанів в лоб, потім елегантним маневром обійшов і взяв Сатанів з півдня-сходу.
Для підтримки бойового духу «Вестланду» і 1ГЄД додали аж 4 самохідних гармати «ШТУГ». Ця четвірка імітувала всю танкову рать німців на південь від Теребовлі і до Дністра- більше в німців не знайшлося. Тим не менше- і 192СД, і 44ГСД і, особливо 77 БЕПО громлять німецькі танки під Котівкою, Вигнанкою, Копичинцями, Васильківцями.
44ГСД від ранку і до вечора добиралася на призначений рубіж.
Частина артилерії, побачивши в Лисівцях дорогу на Улашківці-Оришківці, не рискнула рухатись по ній, минула дорогу на Милівці(ще краща), Озеряни в Глубічку(карт не мали, а, може, якийсь український Сусанін знайшовся), Озеряни в Борщові, і добрела аж до Скали-Подільської, звідки була завернута назад під Оришківці через Колиндяни(такий собі анабазис- куда там Швейкові Гашека)
146ГСП між Маринополем і Устям Зеленим атакували німці. Командир полку загинув, а начштабу вийшов сухий з води- довоював до полковника, став двічі Героєм Радянського Союзу.
Погранці з 1 погранкомендатури покрили себе «неувядаемой славой на века»- закидали гранатами сільські хати в Усті-Зеленому.
Хто вбив двох священників у церкві села Порхова- невідомо, та, думаю, вони ж- істоти «без совісті з кривавими руками» вже покинули район.
Один угорський батальйон виганяє 5 липня 96ГСД з Кіцманя.
58ГСД дооборонялася до того, що зранку покинула Снятин(з «допомогою» угорського батальйону) і Городенку(без «допомоги» , а в обід два десятки угорців на виду у колон відступаючих військ захопили і блокували Заліщицький автомобільний міст. Війська двох фронтів- полк ЮФ і дивізія ЮЗФ не можуть справитися з одним угорським взводом!
Так його і підірвали- з двома зустрічними потоками- військових і мобілізованих з Заліщик та відступаючих з Хрещатика під вогнем двох кулеметів з високих берегів яру, в якому лежить Хрещатик.
96ГСД ЮФ, вибита з Кіцманя і відігнана від Заліщик, переправляється біля Устя і Горошови через Дністер і в Кудринцях- через Збруч. Їй ніхто не заважає- румуни за Хотином, угорці латають камери своїх «бойових коней». Німців у цьому закутку взагалі нема- вони з’являться аж у Ориніні через два дні- і будуть реготати,спостерігаючи, як угорці героїчно штурмують Оринін, вільний від військ.
Під вечір у цей день вчинила свій «немеркнущий подвиг» група підривників з 34 окремого мостового батальйону, підірвавши залізничний міст, на який істоти «без совісті з кривавими руками» загнали 15 облитих соляркою і спиртом і підпалених вагонів з в’язнями Чортківської тюрми. Тіла- з руками, скрученими колючим дротом, викидав Дністер на береги аж до Вадул-луй-Воде(Кишинів).
Ще один цікавий момент. Командир 44ГСД віддає наказ – брати заложників в селах, щоб ОУН не заважала військам. Я не знайшов свідчень- чи був виконаний наказ. Але сам факт красномовний. В спогадах НЕвоєначальників(офіцерів, рядових) часом проскакує цікава нотка- «Збруч- кордон між чужою і своєю землею» в різних варіаціях.

Прикрепления: 3134065.jpg(167Kb)

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 22:55 | Сообщение # 11
Генерал-полковник
6 липня
Німецька 1ТГр прорвала Новоград-Волинський УР, обігнавши радянську 6А.
Угорські передові частини переправилися в Устечку через Дністер. Велосипедні і кінні розвідгрупи рушили на Кошилівці через Нирків- Поділля, Товсте через Бересток і, головне,- через Іване-Золоте на виручку десятку угорців, які, зайнявши дальній кут старого парку в Заліщиках, від обіду ліниво відстрілювалися від так же ліниво атакуючих. На своє здивування- виручили, ще і вибили з Заліщиків рештки військ(ще і в полон захопили до роти(скромно).
Все виглядає так, що десь у Заліщиках чи Добровлянах догниває чи вже догнив архів 58ГСД і прапор- дивізії чи одного з її полків. Спроби знайти не увінчалися успіхом ні в радянські часи, ні тепер.
192СД, 44ГСД і 58ГСД за день відступила з рубежа і на вечір опинилися(зайняли оборону)на східному березі Збруча. 192- на північ, 44-на південь від Гусятина, 58-біля Гукова.
«Миленькая ошибочка»- всюди, де описуються бої в Гусятині, треба «рахувати букви». І тоді виявляється, що, пролетівши, як пробка через Гусятин- райцентр Тернопільщини, 192 і 44 вели бої в Гусятині- селі Хмельниччини.
146ГСП між Коропцем і Золотим Потоком накрили артилерією і авіацією німці з 101ЛПД, попереджені ОУН-івцями. Півтори сотні загинуло, стільки ж полонених. Між іншими в полон попали молодший політрук в ролі командира роти і медсестра 146ГСП.

7 липня
Німці зайняли Бердичів і форсували Дністер у Студениці( по мосту, залишеному 18А ЮФ ЦІЛИМ.)
Угорці зайняли Товсте, Королівку, Касперівці, Борщів. Велосипедні передові роз’їзди наближаються до Скали-Подільської і Мельниці-Подільської. Відсталі підрозділи(групи, юрби) добираються до Збруча і форсують його.
В цей день дві більш-менш організовані групи військових пройшли від Новосілки через Пожежі по полях мимо с.Слобідка Заліщицького р-ну і зупинилися в лісі Чагор. Вимінявши частину зброї і боєприпасів за харчі, вони переночували і 8 липня пішли на сніданок у Товсте, склавши зброю на фіру- в полон. Командир- застрелився. В селах півночі Борщівщини і північного сходу Заліщанщини я нарахував більше 4 десятків «воїнів», які до 44 пережили в селах- в лігеншафтах та по хатах сімей, де не було працездатних чоловіків.

«Велика Вітчизняна» на півдні Тернопільщини закінчилася до 1944
Надіюся, внук командира 44ГСД не буде особливо ображатися за використання його матеріалів і за їх інтерпретацію- я попереджав- точки зору на історію у нас різні.

Прикрепления: 8885296.jpg(260Kb)

Сообщение отредактировал ГАЛЛ-СКОМОРОХ - Неділя, 30.09.2012, 22:56

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 22:59 | Сообщение # 12
Генерал-полковник
За плечима 13СК і 17СК- 16МК- від 600 до 700 танків.
15ТД- Калуш, Станіслав, Тлумач,Надвірна.
39ТД- Чернівці
240МД- Кам’янець-Подільський.
22-23 червня 240МД перемістилася через Борщів-Заліщики на Буковину.
25 червня 16МК разом з 17СК був переданий у 18А ЮФ і змістився на південь- Кіцмань, Чернівці, Сторожинець. В результаті- до кінця червня ні 16МК, ні 17СК толком не знали- хто ними управляє, хто їх постачає. Відповідно- кому задати просте питання-«А що нам робити?».
В результаті- Ставка ВГК віддає наказ- перемістити 16МК туди, де він потрібніший- під Мозир.
Десь у цей перший тиждень на ст.Торське прибув і застряг до 5 липня ешелон- 4 наймогутніших КВ. Його забрали в останній день дії цієї вітки.
В ніч з 2 на 3 липня 15ТД через Заліщики- Борщів перебігає під Лянцкорунь(Зарічанку), 39ТД- Білівці, 240МД- Довжок.
Наказово МК повинен був пройти Коростень 9 липня.
Реально в т.з. групу Соколова попав від сили полк, ще один полк проявився під Бердичевом. Решта- щезла.
Зрештою- корпус, в якому було більше 600(до 700) танків, безславно загинув в уманському котлі, не представляючи вже реальної сили- як піхотний підрозділ.
Як танк Т-28 15ТД міг опинитися в Трибухівцях ще до початку війни- невідомо.
Як міг Т-28 15ТД після початку попасти в Монастириську- невідомо.
Де ділося ця рать незчислима за 4 тижні відступу без боїв- теж невідомо. Війна все списала.

Прикрепления: 5282361.jpg(62Kb)

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Неділя, 30.09.2012, 23:04 | Сообщение # 13
Генерал-полковник
Quote (Admin)
Через розширення географії опису

Пропоную трохи уточнити тему- "Воєнні дії на півдні Тернопільщини."

І-законодовчо(Ви ж адмін) уточнити- де кінчається Підзамочок і починається південь Тернопільщини.
Північніше Теребовлі- Підгаєць моя зона інтересу закінчується. Без того роботи ще десь до квітня.
Ще один-

Прикрепления: 7936881.jpg(105Kb)

Сообщение отредактировал ГАЛЛ-СКОМОРОХ - Неділя, 30.09.2012, 23:08

AdminДата: Понеділок, 01.10.2012, 19:49 | Сообщение # 14
Генерал-майор
Награды: 6
Quote (ГАЛЛ-СКОМОРОХ)
Як танк Т-28 15ТД міг опинитися в Трибухівцях ще до початку війни- невідомо.

А чому до початку війни? Адже тут
на зворотньому боці фотографії стоїть дата: 6.7.41.

Your success depends on you! ​

ГАЛЛ-СКОМОРОХДата: Понеділок, 01.10.2012, 23:57 | Сообщение # 15
Генерал-полковник
Quote (Admin)
на зворотньому боці фотографії стоїть дата: 6.7.41.

Це може бути дата-
1. коли німецький солдат взяв назад свою плівку і віддруковані фото з фотогрупи розвідвідділу дивізії(десь за Збручем вже трудно пригадати, де точно це було).
2. результат суміщення записів у записнику з фото в альбомі фронтових фото дома- зразу після війни, чи пізніше.
3. результат аналізу потомків солдата.

Quote (Admin)
чому до початку війни?

Один з жителів Бучача був арештований 21 червня 1941 і загинув в Умані. По спогадах, його арештували біля млина, коли танк вже стояв.
На жаль- в Трибухівцях я нічого не дізнався.

Форум » Все про село » Історико-краєзнавчі факти і знахідки форумчан. » Воєнні дії на Тернопільщині.
Сторінка 1 з 221232122»
Пошук:

Каталог веб ресурсів Тернопільщини село Тростянець Cело Мшанець, що на Теребовлянщині Каталог веб ресурсів Тернопільщини Проверка тиц Счетчик PR-CY.Rank

Висловлені авторами думки можуть не збігатися з позицією адміністрації сайту. Відповідальність за достовірність фактів несе автор публікації.
Будь-яке використанні матеріалів із сайту "Підзамочок - мій рідний край!" тільки при наявності посилання на pidzamochok.at.ua.
Стрілка синя
 вверх

Copyright studio FabWeb © 2011 - 2017 --UCOZ-- | Зробити безкоштовний сайт з uCoz