.
Стрипа
Підзамочок замок взимку
Підзамочок старий
Підзамочок - мій рідний край!

Сьогодні нас відвідали:

Переглядів: 692 | Дата: 06.09.2016

Переглядів: 1730 | Дата: 30.09.2015

Переглядів: 955 | Дата: 21.07.2015

Новини по категоріях
  • "Українські вечорниці" (відео).
  • Різдвяний концерт.
  • Концерт до 70-річчя депортації лемків (фото).
  • Віра в молитву дуже сильна, Україна буде вільна (фото).
  • Оголошення.

•     Село
  • Свято у Старому Замку.
  • Запрошуємо на "Свято в старому замку" (Оновлено).
  • Потрібна допомога на операцію!
  • Оголошення.
  • Ротація "по-підзамоцьки".
  •      Школа
  • Допомога нашим захисникам.
  • Випускний вечір (фото).
  • Останній дзвоник 2014 (фото).
  • Запрацював сайт Підзамочківської школи.
  • Підзамочківська школа матиме свій сайт.

•      Футбол
  • Футбол. 3 тур. Підзамочок - Зелена 1:2.
  • 2 тур. Перша нічия.
  • Розпочався чемпіонат району.
  • Підзамочок вилетів із кубку району.
  • Кубок Микитчака закінчився.
  •      Новини від адміністрації
  • З Великоднем!
  • Христос Родився! Славімо Його!
  • Миру Вам у 2015 році!
  • Нашому сайту 3 роки!
  • Реєстрація та коментування через соцмережі.

•      Інше
  • Сьогодні День Героїв Небесної Сотні.
  • 70 років з дня депортації кримськотатарського народу
  • Забути не маємо права!
  • Сумна річниця.
  • 565. Підтримай Українську Армію.
  • Мінічат

Наша кнопка

Лідери сайту

• ГАЛЛ-СКОМОРОХ - 1168
  • киви - 625
  • Admin - 405
  • Tolja - 356
  • Dan - 128

• Коментарі
  • Admin - 64
  • киви - 36
  • Markiza - 22
  • qw - 15
  • Роман - 12

• Фотоальбом
  • Dan - 556
  • Admin - 211
  • Tolja - 80
  • киви - 23
  • luctbv - 8

• Історія Підзамочка.

Село Підзамочок - центр сільської ради, розташоване на лівому березі річки Стрипи, за 3 км від м. Бучача і 5 км від залізничної станції Бучач - Чортків та 68 км від обласного центру - міста Тернополя. Географічні координати: 49°04′38″ пн.ш. 25°23′53″ сх.д.

Достеменно невідомо про те, як виникла назва села ПІДЗАМОЧОК. Але вчені схиляються до думки, що це пов'язано саме із відомим замком, який колись велично здіймався на стрімкому пагорбі над Стрипою, як засторога для нападників про міць оборонних мурів на підступах до Бучача.
       Спершу був тільки замок, згодом довкола нього почали собі будувати оселі охоронці замку, які хотіли мати близько свої сім'ї. Поселення розросталося. Таким чином, ПІД ЗАМКОМ виникло село і називалося воно тоді Підзамче, а згодом асимілювалося в Підзамочок. Замок був закладений десь близько 1600 року при сприянні власника навколишніх сіл Яна Кшиштофа Бучацького (Творовського), про що свідчить збережений напис над головною в'їздною брамою. На стінах замку й донині збережені герби його засновників.

Це був період, коли розвиток вогнепальної зброї, прицільний вогонь артилерії змінили методи ведення війни. З цього приводу історики писали: "Одним із перших наслідків удосконалення артилерії був повний переворот у мистецтві фортифікації".
       Перша писемна згадка датується 1684 роком. В описі Бучача французом д’Алейраком, придворним короля Яна ІІІ Собєського згадується замок на Підзамчі.

Поряд східної стіни замку на перехресті доріг збереглася стародавня статуя у, так званому, народному стилі, який характерний для ХІХ століття у нашому регіоні. Такі статуї ставили наші предки на роздоріжжі доріг для охорони, як оберіг. Статуя обсаджена з чотирьох сторін ясенами. Фігуру упорядковують жителі села, бережуть спогад про людей, які жили до нас.
    млин ХVIII століття   Перша згадка про село Підзамочок в шематизмі є за 1880 рік. За переписом населення у 1880 році в селі було - 38 українців, 1344 поляки, 105 євреїв.
       На цей час діяв у селі вальцьовий млин, який належав до о.о. Василіан. Навпроти замку на правому березі Стрипи на межі з м. Бучач у 1885 – 1939 роках, діяла філія Варшавської бавовноткацької мануфактури, засновниками якої були сім'ї Нагірянських жителів та сім'я Гладунків. Тут виготовляли шовкові стрічки, дволиці пояси, макати (дволиці килими), оббивні тканини декоровані срібними та золотими нитками, геометричними та рослинними орнаментами. Також на території Підзамочка діяла одна із позичкових кас.

В селі зберігся костел, українці в ті часи належали до церкви Святого Миколая (побудована у 1610 році Марією Могилянкою, дружиною брацлавського воєводи Степана Потоцького) в м. Бучачі. В свою чергу поляки в основному належали до костелу в м. Бучач (Святого Станіслава). З приходом радянської влади костел в селі було закрито, а згодом перетворено в господарський магазин. З відновленням національного руху в 1989 році силами жителів села приміщення було реставроване і відновлене в церкву, але вже православну Київського патріархату Різдва пресвятої Богородиці, яка функціонує й донині. У 1990 р. біля церкви збудовано дзвіницю, а згодом на подвір'ї церкви зведено каплицю. Богослужіння проводить о. Богдан Дзюбанчин.
       З архітектурних споруд в Підзамочку ще є фігури Святого Антонія (1809 р.) та Божої Матері (1905 р., відновлено 1990р.).

У 1939 році в Підзамочку проживало 40 українців, 2190 поляків та 90 євреїв. В повіті було 74 кооперативи на всіх 85 громад, серед яких і у Підзамочку.
       До цього часу Підзамочок входив в склад Польші, та все змінив початок Другої Світової війни. В результаті якої, та таємного договору між Німеччиною та СРСР, 17 вересня 1939 р. радянські війська вступили на територію теперішньої Тернопільської області. І 28 вересня в результаті підписання договору між цими державами більшість західноукраїнських земель (в тому числі і Підзамочок) перейшла до складу СРСР.
       Таким чином в село прийшов новий суспільний лад. Перша спроба створити колгосп була у 1940 році. Було подано 25 заяв про вступ до колгоспу. Назвали артіль іменем Чапаєва. Головою артілі був обраний Гриньків Олекса. Та проіснував колгосп не довго - у червні 1941р. фашистська Німеччина, порушивши договір про ненапад, ступила на українські землі.
       7-го липня 1941 року фашистські війська окупували с. Підзамочок та навколишні села. За час війни у селі було зруйновано 115 хат, забрано 230 голів худоби і 150 голів свиней. В червні 1943 року через с.Підзамочок проходило партизанське зєднання двічі Героя Радянського Союзу С.А.Ковпака. А 22-го липня 1944 року село було визволено від фашистів.
       В результаті операції "Вісла" у 1945 - 1946 р.р. у село переїхали переселенці (лемки) з етнічних земель Перемишлянщини, Кроснянщини та Горлиць, замінивши виселені в Польшу польські сім'ї.
       У 1947 році було створено сільську раду, першим головою якої був Баволяк Ілько.
       7-го жовтня 1948 року було відновлено діяльність колгоспу, назву якого було вирішено залишити попередньою - ім. Чапаєва. Головою колгоспу (сільської артілі) було обрано жінку - Маланчук Г.І. Тоді колгосп об'єднував 136 дворів. Землі у ньому було 266 га, в тому числі орної - 250 га.
       В жовтні 1949 р. в селі була створена комсомольська організація, яка в той час нараховувала у своєму складі 6-ть членів. Першими комсомольцями у селі були Філь Андрій, Романець Володимир, Пелих Федір, Гладкий Микола. Секретарем комсомольської організації був обраний Романець Володимир. А в червні 1952 р. в с. Підзамочок була створена партійна організація. Першим секретарем якої був обраний Мотика Юрій.
       12-го листопада 1950 р. відбулося об'єднання колгоспу ім. Чапаєва з колгоспом "30 р. Жовтня" с. Звенигород, а через кілька років - 23-го листопада 1954 р. до них приєднався колгосп ім. Ковпака (с. Зелена) і артіль змінила назву на "Росія". Станом на 1-ше січня 1963 р. в селах Підзамочок, Звенигород і Зелена знаходилося 663 двори і проживало 2661 чоловік. По соціальному розподілу із них: робітників - 483, колгоспників - 2138, інтелігенції - 40.
       Компактне проживання переселенців в селі та їх кількість дало змогу їм зберегти звичаї та традиції. У 1968 році під керівництвом Теодозія Кральки створюється самодіяльний лемківський хор, який існує й до сьогодні. Хор є окрасою кожного концерту не тільки на Бучаччині, а й на обласних та республіканських імпрезах. В 1982 році колектив хору одержує звання народного, а в 1993 році аматорський колектив став лауреатом обласного конкурсу імені В.М. Гнатюка. Він знімається на телебаченні, записується на радіо, його запрошують до Польщі, Чехії. Є активним учасником Всеукраїнського фестивалю лемківської культури "Дзвони Лемківщини".

Перо Р.Л.Домський
    Н.І.Кралька

Використана література:
    • Бучаччина - Нью-Йорк - Лондон - Торонто, 1973р.
    • "Бучач і Бучаччина" - історико - мемуальний збірник Торонто, 1972р.
    • Спогади жителя села Бігуняка Андрія Васильовича.
    • Спогади вчительки пенсіонерки Околович Ольги Василівної.
    • Архівні документи Сільської ради.